Με την συμπλήρωση της επετείου των 60 χρόνων από την ίδρυση της ιταλικής αυτοκινητοβιομηχανίας Lamborghini, η εταιρία ανέθεσε την δημιουργία του έργου «60 years Lamborghini Anniversary» στη Ελληνίδα ζωγράφο Μίνα Παπαθεοδώρου-Βαλυράκη. Η ζωγράφος είχε επίσης δημιουργήσει το 1998 μετά από ανάθεση του τότε Προέδρου της Vittorio Di Capua, το μνημειώδες έργο «Lamborghini 35 years» επιφάνειας 18 τ.μ., για να κοσμεί το λόμπι της εταιρίας στη Μοδένα. Τα αποκαλυπτήρια του νέου έργου της εικαστικού έγιναν στην έδρα της Lamborghini στην Κηφισιά, στην Trident Cars, την Πέμπτη 28 Δεκεμβρίου, όπου και βρέθηκε πλήθος φιλότεχνων ανάμεσά τους και η Έλλη Στάη.
![](http://www.mr-green.gr/wp-content/uploads/2024/01/download-2.png)
Τα αποκαλυπτήρια έγιναν από τον ιδιοκτήτη της Trident cars και επίσημο αντιπρόσωπο της Lamborghini στην Ελλάδα Γιώργο Λυμπεράκη και τον Πρόεδρο της εταιρίας, Ναύαρχο Νίκο Τσούνη.
Το έργο τις επόμενες ημέρες, θα μεταφερθεί στην Ιταλία στην έδρα της εταιρίας Lamborghini, στο Μουσείο της, στην Sant’ Agatha Bolognese στη Μοδένα.