Την πρώτη του σκηνοθετική δουλειά παρουσίασε ο αγαπημένος ηθοποιός Δημήτρης Μακαλιάς στην θεατρική του στέγη, το θέατρο Άβατον στο Γκάζι. Πρόκειται για το πολύ δυνατό έργο του Τόρστεν Μπουχτστάινερ, Nordost στο οποίο τρεις γυναίκες- αυτόπτες μάρτυρες μιας τρομοκρατικής επίθεσης παρουσιάζουν, η κάθε μια από την δική της οπτική, το χρονικό της τραγωδίας. Στο τραγικά προφητικό έργο πρωταγωνιστούν τρεις εξαιρετικές ηθοποιοί, η Στέλλα Γκίκα, η Νάντια Δαλκυριάδου και η Λίνα Εξάρχου, οι οποίες με την σκηνοθετική καθοδήγηση του Δημήτρη Μακαλιά μιλούν για ένα θέμα που έχει γίνει σημείο των καιρών, την τρομοκρατία.
Δίπλα του, εννοείται πως βρέθηκε η σύζυγός του, Αντιγόνη Ψυχράμη αλλά και πολλοί φίλοι και συνεργάτες του Δημήτρη, οι οποίοι χειροκρότησαν τους συντελεστές της παράστασης.
![Μακαλιάς](http://www.mr-green.gr/wp-content/uploads/2016/05/0680_ANTIGONI_PSIXRAMI_DIMITRIS_MAKALIAS_MIMI_NTENISI_LINA_EXARXOY_752016_opt.jpg)
Ο Δημήτρης Μακαλιάς με την σύζυγό του, Αντιγόνη Ψυχράμη (αριστερά), την Μιμή Ντενίση και την μία εκ των 3 πρωταγωνιστριών, Λίνα Εξάρχου.
Φωτογραφίες: NDPphoto